Faculty Email Info

Categorized by Department.

Administration

Mr. Bryan Stamm, Principal

Mrs. Kendra Jones, Assistant Principal

 Mrs. Kathryn Ford, Assistant Principal

Mr. Derek McDaniel, Athletic Director

Mrs. Carol Butler, Testing Coordinator

Mrs. Sandra Hall, Main Office Secretary

 Mrs. Anita Honbarrier, Administrative Secretary

Ms. Janine Furze, Bookkeeper

Mrs. Cynthia Farrar, Registrar & Secretary

Mrs. Amy Gibson, Nurse

Mrs. Karen Galenis, Media Specialist

Counseling Office

Ms. Kelly Shaw, Counseling Director (Last Names=A-F)

Mr. Matt Bailey, School Counselor (Last Names=G-M)

Ms. Deborah Watson, School Counselor (Last Names=N-Z)

Ms. Donna Wolke, Counseling Department Secretary

Ms. Kim Wood, Career Coach


Social Studies Department

Ms. Laura Riggan, Department Lead

 Mr. Christopher Johnson

 Mr. Brandon Bowyer

Mr. Preston Martin

Ms. Jennifer Rudolph

Mr. Leonard Richards

Ms. Meredith Barber


English Department

 

Ms. Amber Loyacano, Department Lead

Ms. Karen Galenis, Librarian

 Ms. Sarah Spence

Mr. Brandon Shields

Ms. Jessica Laliberte

Mr. Ed McNett

Ms. Christine Leitmeyer

Mr. Bryan Pahl

Ms. Diane Truslow, Theatre

Science Department
Ms. Mary Meade, Department Lead

Mr. Charles Cox

 Ms. Kristin Trover

Mr. Andrew Guertler

Ms. Erin Widener

Mr. Tim Wion

Ms. Dana Ogilvie


Math Department

Mr. Curtis Barker, Department Lead

Ms. Sarah Biggs

 Ms. Beverly Combs

Mr. Chris Sati

Ms. Catherine Karp

 Mr. Anthony Peters

 Ms. Pam Richmond

 Ms. Tammy Zirkle

 Mr. Aden Mabruk

 Ms. Lori Henderson


World Language Department 

Ms. Lisa Garcia, Spanish

Ms. Nickie Gauthier-Martin, ELL

Ms. Mihaela Sati, Latin

Ms. Kristen Werle, American Sign Language

Ms. Paula Sherrill, French


Fine Arts Department

Ms. Marilou Foster, Crafts & Department Lead

Ms. Bridget Roberts, Art

Mr. Jeff Ryman, Choral

Mr. Joshua Spees, Photo/Art

Mr. Keith Smith, Band

Ms. Diane Truslow, Theatre


Physical Education Department

Mr. Kevin Loker, Department Lead

Mr. Shawn Moran

Mr. Richard Palmer

Ms. Aislinn Lucas


CTE/Business Department

Ms. Bobbie Gilbert, Business & Department Lead

Mr. David Hennel, Business/Technology/Shop

Ms. Judy Musick, Business

Ms. Marsha Sensabaugh, Finance

Ms. Wanda Hulse, Technology/Shop


Special Education Department

Ms. Lisa Spooner, Department Lead

Ms. Lynne Dixon

Mr. Matt Grandpre

Ms. Mary Jane Upson

Mr. Jake Peeling


Giant Academy

Ms. Tammy Zirkle

Ms. Joyce Coleman, ISAEP and GED


Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 Intrado Corporation. All rights reserved.